CNC’de Boş Hareket Nedir & Bunlardan Nasıl Kurtulursunuz?
+BAŞARI HİKAYELERİ +HABERLER +ANİMASYONLAR

CNC’de Boş Hareket Nedir & Bunlardan Nasıl Kurtulursunuz?

 

CNC imalatta her zaman karşılaşılan, imalatta ciddi zaman kayıplarına neden olan, çözülemeyen bir problem: Boş Hareketler

Peki nedir bu boş hareketler? Aslında çoğunuz zaten biliyorsunuz ve sürekli karşılaşıyorsunuz.

Boş hareketlerin temelde iki tipi vardır:

1. Kesici takım parçanın üstünde olsa da sürekli talaş kaldırmaz. Siz bunu CNC’nizi dinlediğinizde zaten hemen fark edersiniz: Bir kesme sesi, kesim olmayan bir aralık ve tekrar bir kesme sesi. Bu bütün bir imalat boyunca sürekli devam eder. Bazen öyle olur ki ufak bir kesme sesi duyarsınız, büyük bir boşluk ve tekrar ufak bir kesme sesi. İşte bu boşlukların hepsi kesimde yaşadığınız neredeyse görünmez olan ama duyulabilen büyük imalat kayıplarıdır.

Bu problemi CAM programınızı ayrıntılı incelediğinizde de fark edebilirsiniz. Fakat, çoğu zaman imalata acil parça yetişmesi gerekiyordur, çok fazla vaktiniz yoktur ve en hızlı şekilde CAM programınızı oluşturmak en önemli amacınızdır. Bu durumda da, NC programınızda ister istemez kesme olmayan takım yolları bolca oluşur.

2. Şimdi gelelim 2. tip boş harekete. Bu boş hareket tipini zaten gözle hemen fark edersiniz. CNC tezgahınız çalışırken gerekli gereksiz makina sıfırına geri döner. Özellikle çok eksenli frezelerde bu bolca yaşanır. Hatta bazı parçalarda bu o kadar sık yaşanır ki, insanı deli eder. Parçayı mı kesiyorum, takımı boşta gezintiye mi yolladım anlaşılmıyor diye dert yanarsınız.

Her iki boş hareket de son derece can sıkıcıdır ve size sürekli para ve zaman kaybettirir.

Peki bunların çözümü yok mu?

Artık var…

Sizi Manus tarafından geliştirilen dünyadaki ilk NC program tabanlı boş hareket hızlandırma ve kısaltma algoritmaları ile tanıştırmak istiyorum.

Ürünümüzün adı MANUSncoptimize

Bu ürünü bundan sonra çok daha sık duyacaksınız. Sadece Türkiye değil, dünya da duyacak. Buna emin olabilirsiniz.

MANUSncoptimize Türkiye’de Türk mühendisler tarafından geliştirilen bir optimizasyon yazılımı.

MANUSncoptimize yukarıdaki 2 probleme de son veriyor.

1. NC programdaki bütün boş hareketleri otomatik olarak tespit ediyor ve talaş kaldırmayan her anı gerektiğinde NC programı parçalara bölerek hızlandırıyor. Her yerden maksimum hızlandırma yapıyor ve imalat sürenizi %20’den fazla hızlandırıyor. Sıkı durun, bazı firmalardaki testlerimizde bu kazançlar %50’leri geçmiş durumda. Size neden MANUSncoptimize’ı bundan sonra sık duyacaksınız dediğimizi anlıyorsunuz sanırım.

Size ilginç gelecek belki ama biz bu ürünü dilenciye benzetiyoruz. TV’lerde görüyoruz, insanlardan 1TL, 1TL toplayan bir dilencinin üstünden nasıl milyonlar çıktığını. Bu ürün de tamamen aynı işi yapıyor. Ufak ufak da olsa bütün boş hareketleri tespit edip, size fark ettirmeden otomatik hepsini hızlandırıyor. Tek tek baktığınızda önemsiz gibi gördüğünüz bu kayıplar, tamamı optimize edildiğinde totalde dev kazançlar sağlayabiliyor.

İşin güzeli bu yazılım her tip CNC freze için çalışıyor. İster 3 eksen olsun, ister karmaşık 6 eksen freze olsun.

Ve gurur duyduğumuz gerçek: Türkiye’de geliştirilen bu ürün dünyada bu güçte tek yazılım. Rakibi yok.

2. Diğer önemli problem de takımın gereksiz makina referansına dönmesi demiştik. MANUSncoptimize bu problemi de tamamen çözüyor. Takımın parçadan gereksiz yere yüksek mesafeli bütün kalkışlarını otomatik olarak tespit ediyor ve stok malzemeye çarpmayacak şekilde, parçanın hemen üstünde takımınızı yeni operasyon için otomatik olarak pozisyonluyor.

Özellikle çok eksenli CNC tezgahlarınızdaki gereksiz takım kalkış inişlerine tamamen son veriyor, imalatınızı hızlandırıyor ve karlılığınızı her parçada kat be kat arttırıyor.

Ve gururla belirtmemiz gerekiyor ki bu yazılım da dünyada ilk ve tek olarak sadece Manus tarafından geliştirildi.

Peki bu yazılımı kullanmak zor mu?

Kesinlikle hayır. Her şey otomatik olarak gerçekleşiyor. CAM programınızdan her şeyi (kesici takımlar, stok malzeme, parça sıfırı vb.) otomatik olarak yazılımınıza transfer ediyor. Sonrasında tek yapmanız gereken MANUSsim’de simulasyonu başlatma düğmesine basmak. MANUSncoptimize, MANUSsim içerisinde otomatik olarak çalışarak bütün bu işlemleri siz hiç fark etmeden yapıyor ve size optimize edilmiş ve hızlandırılmış yeni bir NC program veriyor.

Tek tuşla imalatınızı %20 ve daha fazla hızlandıran bir yazılıma sahip olduğunuzu bir hayal edin. Neler kazanacaksınız tek tek bakalım...

1- Yıl içinde ürettiğiniz parça adeti ekstra hiç bir CNC yatırımı yapmanıza gerek kalmadan %20 ve daha fazla artacak. Daha çok parça üretip, daha çok kazanacaksınız.

2- Parça başı CNC çalışma, elektrik, işçilik maliyetleriniz düşecek, karlılığınız artacak.

3- Teslimat süreleriniz kısalacak. Teslimat sürelerinizi hızlandırmak sizi rakipleriniz karşısında daha da öne geçirecek.

4- Karlılığınızı düşürmeden daha uygun fiyatlar vereceğiniz için rakiplerinize göre yeni iş alma ihtimaliniz çok daha artacak. Hatta belki onların elindeki işleri de almaya başlayacaksınız.

5- İyi CAM’ci bulmak çok zor, iyi CAM’ciniz yoksa kısa sürede parça işlemek daha da zor. Bu yazılımla tecrübesiz CAM’cilerinizin de hızlı parça işlemesini sağlayacaksınız. Karlılığınızı düşürmeden bu CAM’cilerden maksimum verim alabileceksiniz.

Emin olun bu ürünü kullanarak daha bir çok farklı avantaj ve kazanç elde edeceksiniz.

MANUSnc optimize’ı kullanın ve kalan diğer avantajları kendiniz görün ve kazancınızı ve karınızı arttırmaya hemen başlayın.

 

 

16
Haz
2022 . MANUS